Zasady 3. Ligi 2023/2024 w pigułce

Każde nowe rozgrywki to dla kibica pewne zmiany regulaminowe lub kalendarzowe do przyswojenia. Jak będzie wyglądał sezon 2023/2024 w 3. Lidze? Oto streszczenie tego, co wiemy.

🏆 Format rozgrywek:

Grupa pierwsza 3. Ligi nadal liczy 18 zespołów. Zakończony sezon uszczuplił ją o cztery drużyny (trzech spadkowiczów i zwycięzcę ligi), miejsca uzupełni zaś czterech zwycięzców z czterech IV lig makroregionu (GKS Bełchatów, GKS Wikielec, ŁKS Łomża, Victoria Sulejówek). Oznacza to, że w nadchodzącym sezonie Warta ponownie rozegra 34 mecze ligowe.

Awans z grupy na poziom centralny uzyska jedna najlepsza drużyna. Do IV ligi spadną trzy ostatnie zespoły – i ewentualnie kolejne nad nimi, odpowiednio do liczby drużyn relegowanych z 2. Ligi, które będą pochodzić z naszego makroregionu (województwo łódzkie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie). W ostatnim sezonie takich klubów nie było – w efekcie strefa spadkowa naszej grupy nie powiększyła się.

📅 Kalendarz:

Sezon w naszej lidze rozpocznie się 5 sierpnia, a runda jesienna potrwa do 19 listopada. Tym razem w ten ostatni weekend awansem odbędzie się już 18. kolejka, czyli pierwsza rundy rewanżowej. W międzyczasie rozegrane zostanie też sześć rund Pucharu Polski w okręgu sieradzkim. Pierwszy zespół Warty Sieradz na ogół dołącza do gry w czwartej z kolei rundzie, czyli w okolicach września/października. Szczegółowy terminarz wiosny poznamy w późniejszym okresie.

🍃 Młodzieżowcy:

W meczach 3. Ligi drużyny muszą posiadać na boisku minimum dwóch piłkarzy o statusie młodzieżowca. W tym sezonie taki status będą mieli zawodnicy urodzeni w roku 2003 i młodsi, posiadający obywatelstwo polskie lub zarejestrowani w klubie zrzeszonym w PZPN przez minimum 36 miesięcy. W porównaniu z minionym sezonem status młodzieżowca utracił jeden obecny piłkarz Biało-Zielonych – urodzony w 2002 roku Mateusz Borcuch.

W przypadku czerwonej kartki dla zawodnika młodzieżowego, zespół nie musi wprowadzać na boisko innego młodzieżowca za seniora. Sankcje nie grożą również w przypadku, gdy młodzieżowiec zejdzie z boiska w wyniku kontuzji przy wyczerpanym limicie zmian.

🌍 Cudzoziemcy:

W meczu 3. Ligi w drużynie może występować równocześnie na boisku tylko 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej. Wyjątek stanowią piłkarze z Ukrainy, którzy nie są wliczani do tego limitu. W kadrze Warty Sieradz znajduje się jeden zawodnik spoza UE – Shingo Koreeda z Japonii.

🔃 Zmiany:

W połowie minionego sezonu w 3. Lidze powiększono kadry meczowe. Teraz w protokół meczowy zespołu można wpisać maksymalnie 20 piłkarzy, czyli na ławce może usiąść 9 rezerwowych. W trakcie trwania spotkań trenerzy mogą dokonać pięciu zmian (przestrzegając przy tym przepisów o młodzieżowcach i cudzoziemcach), przy czym zmiany muszą zostać wykonane w trakcie nie więcej niż trzech przerw w grze, nie licząc przerwy między połowami meczu.

Rotacje dokonane między piłkarzami w protokole przez rozpoczęciem spotkania (np. w skutek kontuzji na rozgrzewce) nie są liczone jako zmiany. Nie można natomiast wpisać nowego piłkarza spoza protokołu, za wyjątkiem wymiany bramkarza.

🟨🟥 Dyscyplina:

Piłkarze w 3. Lidze po otrzymaniu czwartej żółtej kartki w sezonie pauzują jeden mecz, po ósmej kolejny jeden, a po dwunastej – dwa mecze. Później każde kolejne cztery napomnienia to dwa mecze zawieszenia.

Dwie żółte kartki otrzymane w tym samym spotkaniu (w konsekwencji czerwona) wliczają się do ogólnej liczby żółtych kartek otrzymanych przez zawodnika. Taka czerwona kartka nie skutkuje zawieszeniem w następnym meczu, o ile jedna z dwóch żółtych nie była czwartą, ósmą, dwunastą itd. kartką piłkarza w sezonie. Z kolei czerwona kartka otrzymana bezpośrednio skutkuje zawieszeniem w minimum jednym najbliższym spotkaniu ligowym, w zależności od rodzaju przewinienia.