Tur jak szczelny mur

W pierwszym letnim meczu sparingowym Warta II Sieradz przegrała na wyjeździe 0:5 z Turem 1921 Turek. W zespole Biało-Zielonych debiutowało pięciu wychowanków Akademii Warty.

Mecz towarzyski z zespołem wielkopolskiej klasy okręgowej był dla kilku zawodników pierwszym przetarciem z dorosłą piłką. W sparingu drugiej drużyny po raz pierwszy wystąpili: Artur Mes (2008), Szymon Grzesiak (2008), Kacper Lipowski (2009), Jakub Krakowski (2009) i Wojciech Grudzień (2009). Łącznie w meczu zagrało 14 naszych zawodników z rocznika 2007 i młodszych.

Początek meczu nie zapowiadał jednostronnego spotkania. Choć Tur pierwszy przedostał się w pole karne Warty, to później strzały na bramkę gospodarzy oddawali Kolebacz, Zając czy Lipowski. W 8. minucie po akcji lewą stroną Mikołaj Zając upadł w polu karnym, lecz sędzia nie dopatrzył się rzutu karnego.

Zespół z Turku objął prowadzenie w 26. minucie. Zawodnik rywali uderzył płasko z pierwszej piłki po podaniu z lewego skrzydła, pokonując Kubę Orzechowskiego. Trzy minuty później Biało-Zieloni musieli skapitulować po raz drugi, bo po indywidualnej akcji przeciwnika i strzale rozłożonym na dwie raty, jeden z naszych piłkarzy zanotował samobójcze trafienie. Do przerwy było 2:0 dla Tura, choć pod względem samej gry Wartę trudno było nazwać zespołem słabszym. Przed zmianą stron trafienie głową z pozycji spalonej zaliczył Piotr Sęcerski, a blisko szczęścia z dystansu był Michał Przybył. Biało-Zielonym brakowało zgrania, doświadczenia i większej odwagi, a nie umiejętności.

W drugiej połowie średnia wieku naszej jedenastki została jeszcze mocniej obniżona, co w naturalny sposób wpłynęło na wydarzenia boiskowe. W 53. minucie gospodarze wyprowadzili szybką kontrę po rzucie rożnym Warty, zakończoną strzałem do naszej siatki na 3:0. Kwadrans później wynik podwyższył zawodnik rywal płaskim strzałem z półobrotu, który od słupka wpadł do bramki Mateusza Szafarza.

Warta przedostawała się czasami w pole karne Tura, lecz tam brakowało egzekucji. Groźnie piłkę głową zgrywał przed bramkę Sęcerski, a dwie minuty później centymetrów do skutecznej główki zabrakło Grzesiakowi. Niestety w 83. minucie zawodnik Tura znalazł się sam na sam z naszym bramkarzem, otrzymując precyzyjne prostopadłe podanie, po czym wykończył akcję skutecznie.

W samej końcówce Warta zaliczyła jeszcze kilka odbiorów na połowie wyraźnie rozluźnionego już rywala. W efekcie z dystansu tuż nad poprzeczką uderzali Hejmanowski i Grzesiak. Tur miał za to dwa rzuty rożne w doliczonym czasie gry, które zmusiły Szafarza do dodatkowej pracy, ale wynik zatrzymał się na 5:0.

Drugi mecz towarzyski Warta II Sieradz rozegra w sobotę 27 lipca na obiekcie MOSiR Sieradz. Rywalem drużyny Kacpra Skoniecznego będzie LUKS Bałucz.

Tur 1921 Turek – Warta II Sieradz 5:0 (2:0 do przerwy)