Pojedynek na szczycie

Przed Wartą Sieradz kluczowe starcie sezonu w walce o 3. ligę. W sobotę o 11:00 wicelider zmierzy się z niepokonanym liderem tabeli – ŁKS II Łódź.

Jesienią kibice w Sieradzu mieli możliwość obejrzeć kanonadę strzelecką z udziałem obu drużyn, która ostatecznie nie skończyła się dobrze dla Biało-Zielonych, bo wynikiem 3:6. Po 23 kolejkach Warta traci jednak do ŁKS-u tylko dwa punkty.

Wynik sobotniego meczu w znacznym stopniu zadecyduje o dynamice rozgrywek przez resztę sezonu. Porażka sieradzan oznaczałaby pięciopunktową stratę do ekipy, która w tej kampanii jeszcze nie przegrała, a pozostałe mecze z najbardziej konkurencyjnymi ekipami – Orkanem Buczek i Borutą Zgierz – rozegra u siebie. Tych samych przeciwników Warta musi jeszcze podjąć na wyjeździe.

📅 Kolejka 26. – 21 kwietnia: Orkan Buczek – Warta Sieradz

📅 Kolejka 27. – 24-25 kwietnia: ŁKS II Łódź – Orkan Buczek

📅 Kolejka 34. – 5-6 czerwca: Boruta Zgierz – Warta Sieradz

📅 Kolejka 35. – 9 czerwca: ŁKS II Łódź – Boruta Zgierz

Remis w meczu ŁKS II-Warta wymagałby z kolei następnych potknięć łodzian w postaci minimum jednej porażki lub dwóch remisów. Bilans bezpośredni w razie równej liczby punktów promuje wówczas obecnego lidera.

Tylko w przypadku wygranej Warta będzie mieć los wyłącznie w swoich nogach. I nawet wtedy niezbędne jest utrzymanie punktowej przewagi. Aby awansować kosztem ŁKS-u przy równej liczbie oczek, Warta musiałaby pokonać lidera różnicą czterech goli – choć w piłce wszystko jest możliwe, rozsądek podpowiada, że to hurraoptymistyczny scenariusz. Priorytetem dla Warty będą w sobotę 3 punkty, a następnie próba utrzymania zwycięskiej passy do końca sezonu, bez oglądania się na rywali.

Biało-Zieloni nie mają jednak dobrej statystyki w starciach z ŁKS-em i jego rezerwami. Od czwartoligowej reaktywacji klubu z Alei Unii, Warta mierzyła się w lidze z jego piłkarzami sześciokrotnie, tylko raz schodząc z boiska zwycięsko. Z obecnej kadry w wygranym w 2015 roku meczu zagrali wówczas M. Kobierski, Ł. Mitek, K. Pluta, P. Sosnowski i M. Wlazłowski, a także – jeszcze w barwach ŁKS – Adam Patora. Niektórych z tej grupy nadchodzący szlagier niestety ominie z powodu rekonwalescencji.

🔴 Warta Sieradz 3-6 ŁKS II Łódź [2020/2021 – 22 sierpnia 2020]

Marcin Kobierski 20, Adam Patora 36, Mariusz Woźniak 79 – Kelechukwu Ibe-Torti 2, Jakub Tosik 23, Maksymilian Rozwandowicz 40, 75 (k), Mateusz Bąkowicz 52, Tomasz Górecki 87

🔴 ŁKS II Łódź 3-0 Warta Sieradz [2019/2020 – 2 listopada 2019]

Jewhen Radionow 3, Piotr Białousko 30, Adam Ratajczyk 67

🔴 Warta Sieradz 0-2 ŁKS Łódź [2015/2016 – 7 maja 2016]

Artur Golański 33, Adam Patora 69

🟢 ŁKS Łódź 0-3 Warta Sieradz [2015/2016 – 3 października 2015]

Marcin Kobierski 26, 68, Kacper Jezierski 90

🔴 ŁKS Łódź 3-0 Warta Sieradz [2014/2015 – 26 kwietnia 2015]

Maurício 16, Bartosz Bujalski 34 (k), 49

🟡 Warta Sieradz 2-2 ŁKS Łódź [2014/2015 – 17 września 2014]

Marcin Kobierski 22, Kamil Woźniak 57 – Arkadiusz Mysona 12, Robert Sierant 76 (k)

W zespole ŁKS-u II wszyscy są zdrowi (stan ze środy), nie ma również zawieszonych za kartki. Kadra meczowa zespołu będzie się jednak różnić od tej z sierpnia. Jesienią ŁKS w starciu z Wartą skorzystał z kilku zawodników trenujących wówczas z pierwszą drużyną. W Sieradzu na boisku pojawili się doświadczeni Maksymilian Rozwandowicz, Jakub Tosik, Ricardo Guima i Tadej Vidmajer, a także utalentowani Przemysław Sajdak, Kelechukwu Ibe-Torti czy Jakub Romanowicz, którzy mają już za sobą odpowiednio ekstraklasowe i pierwszoligowe debiuty. Wzmocnienie było piorunujące, bo trio Ibe-Torti, Tosik i Rozwandowicz zagwarantowało w Sieradzu cztery z sześciu trafień ełkaesiakiów.

Wiosną tylko Ibe-Torti i Romanowicz wystąpili w rezerwach, ale ani razu w pełnym wymiarze czasowym. Obecność Rozwandowicza i Tosika wykluczają już przepisy, a Guima i Vidmajer opuścili klub. Nie oznacza to, że rywali należy lekceważyć. Podobnie jak Warta, ŁKS II rozpoczął rundę wiosenną od czterech zwycięstw, z imponującym bilansem 20-3 i pozostaje ostatnią niepokonaną drużyną w tym sezonie łódzkiej IV ligi.

Warta stawiła jednak już czoła podobnemu wyzwaniu w 15. kolejce, gdy po zaciętym meczu ograła 1-0 Borutę Zgierz. Była to jak dotąd jedyna porażka ligowa zgierzan, a więc Biało-Zieloni mają już za sobą jedno przełamanie nieogranych rywali.

Wiosenną rysą na formie ŁKS-u pozostaje spotkanie w Łodzi z Omegą Kleszczów, w którym ełkaesiacy zdołali roztrwonić prowadzenie 3:0, by dopiero w końcówce zapewnić sobie wygraną 4:3. Pokazuje ono, że nawet na trudnym łódzkim terenie mecz na żadnym etapie nie musi być rozstrzygnięty.

Mając na względzie wagę spotkania, ŁZPN zdecydował, że mecz ŁKS II-Warta poprowadzi arbiter Paweł Malec. Sędzia z okręgu Łódź trzeci sezon regularnie gwiżdże na poziomie Fortuna 1 Ligi.

Początek meczu w sobotę 10 kwietnia o godzinie 11:00. Transmisję na żywo ze spotkania od 10:45 przeprowadzi ŁKS TV i będzie można ją śledzić na naszej stronie internetowej.