Ostatni taniec

W meczu 34. kolejki rozgrywek 3. Ligi (grupa 1) Warta Sieradz przegrała u siebie 0:2 z Mławianką Mława. Biało-Zieloni zakończyli sezon na 10. miejscu w tabeli.

Spotkanie z Mławianką było setnym, a jednocześnie ostatnim występem Kamila Miazka w barwach Warty Sieradz. W przyszłym sezonie bramkarz będzie reprezentował Star Starachowice w 3. Lidze (grupie 3). Z tej okazji przed spotkaniem uroczyście uhonorowano naszego golkipera, a w 83. minucie meczu pożegnano go symboliczną zmianą. Zastąpił go 18-letni Jakub Orzechowski, dla którego był to trzecioligowy debiut.

Pierwsze dziesięć minut meczu upłynęło na przewadze Mławianki w posiadaniu piłki. Już w trzeciej minucie tuż obok słupka Warty główkował Mateusz Karol. Potem zaatakowała Warta. W trzynastej minucie Bartłomiej Kręcichwost najpierw niecelnie strzelał półwolejem po rzucie rożnym, a następnie za lekko uderzył z lewej strony pola karnego po górnym podaniu Bartka Maćczaka.

W 21. minucie Warta wywalczyła rzut karny – po dośrodkowaniu z wrzutu z autu Jakub Piela został kopnięty w polu karnym. Do jedenastki podszedł Szymon Pietrzak, jednak trafił w poprzeczkę. Próbował jeszcze dobijać półwolejem Paweł Jachno, lecz piłka przeszła nad bramką. Mławianka uciekła spod topora.

Goście ocknęli się i zaczęli zagrażać naszej ekipie. Z półobrotu w bliższy róg uderzał Jakub Tworek, ale skuteczną paradą wykazał się Miazek. Następnie nad poprzeczką z lewej strony pola karnego strzelał Mateusz Karol. Ten sam zawodnik miał też świetną okazję w 34. minucie, ale po wrzucie z autu huknął z bliska ponad bramką Warty.

Dwie minuty później niewiele zabrakło Maćczakowi, by zdobyć pięknego gola „z fałsza”. Jego próba z prawej strony pola karnego minęła jednak słupek. W kolejnej akcji wrzucał on w pole karne, lecz obrońca zdjął piłkę z nogi Abdulowi Oyedele. Zaś w doliczonym czasie pierwszej połowy nad poprzeczką zza szesnastki strzelał mocno Szymon Czyżewski.

Druga połowa zaczęła się ciosem za cios. Najpierw Miazek wykazał się paradą w 54. minucie, a chwilę później groźniejszą okazję miała Warta. Kręcichwost mijał bramkarza z prawej strony pola karnego, ale uderzył za lekko z ostrego kąta i golkiper zdążył wrócić i obronić. Minęła minuta… i Mławianka wyszła sam na sam. Górą znów był jednak Miazek, a po chwili odprowadził niecelny strzał z dystansu. Warta odpowiedziała niecelnym strzałem Abdula z prawej strony szesnastki.

Za chwilę padł gol dla Mławianki. W 58. minucie strzał na naszą bramkę został odbity w polu karnym, a do piłki szczęśliwie dopadł Kacper Zielski i wpakował ją do siatki.

Po trafieniu rywali mecz nieco oklapł. Z dystansu niecelnie uderzał jeszcze Adamiak, a Odilon nie był w stanie zaskoczyć Miazka strzałem spod linii końcowej. Potem zaczęły się zmiany, faule i żółte kartki. W 85. minucie boisko po dwóch napomnieniach opuścił Michał Iwankiewicz, który pojawił się na murawie trzynaście minut wcześniej.

Faul, po którym obejrzał drugą żółtą, w efekcie czerwoną kartkę, był tuż przed polem karnym Warty. Do rzutu wolnego podszedł Mateusz Markowicz i strzałem przy słupku pokonał Orzechowskiego. W doliczonym czasie gry sieradzanie też mieli swój rzut wolny po faulu na Kręcichwoście, lecz Filip Zawadzki trafił w mur. Mławianki wygrała 2:0 i mogła świętować utrzymanie się w 3. Lidze.

Warcie, jak się okazało, zwycięstwo nic by nie dało poza większą liczbą oczek i osobistą satysfakcją. Biało-Zieloni, niezależnie od rezultatu, zakończyliby rozgrywki na 10. miejscu w tabeli. Taka lokata i 44 punkty to i tak duże osiągnięcie zespołu trenera Krzysztofa Orzeszka. Przypomnijmy, że obecny szkoleniowiec Warty przejmował ją na 17. pozycji, z 8 punktami po 12 meczach, a w międzyczasie doszło też do dużej redukcji kadry drużyny.

Miejsca spadkowe zajęły Pilica Białobrzegi, KS Legionovia, Concordia Elbląg oraz Olimpia Zambrów, której nic nie dała wysoka wygrana w ostatniej kolejce. O losach czternastej Victorii Sulejówek zadecyduje skuteczność odwołania drugoligowej Olimpii Elbląg od nieprzyznania licencji na przyszły sezon.

W 3. Lidze w przyszłym sezonie zagra spadkowicz z 2. Ligi: Stomil Olsztyn, a także czterej mistrzowie 4. Lig wojewódzkich. W warmińsko-mazurskim awans wywalczyła Polonia Lidzbark Warmiński. W łódzkim walczą Sokół Aleksandrów i Widzew II Łódź, w mazowieckim Wisła II Płock i Ząbkovia Ząbki, a w podlaskim Wigry Suwałki i KS Wasilków. Faworytami są pierwsi w wymienionych parach.

Biało-Zieloni udadzą się teraz na zasłużone wakacje. Do treningów wrócą 8 lipca. Start sezonu 2024/2025 rozgrywek 3. Ligi zaplanowano na pierwszy weekend sierpnia. Do zobaczenia na stadionie!

Warta Sieradz – Mławianka Mława 0:2 (0:0 do przerwy)