Zmiany w 3. Lidze od sezonu 2024/25

AKTUALIZACJA: Decyzją PZPN od sezonu 2024/25 rozgrywane będą baraże o awans do 2. Ligi – wezmą w nich udział 2. miejsca z grup 1-4 rozgrywek 3. Ligi, a także miejsca 13-14. z 2. Ligi.

W efekcie tej zmiany, w przyszłym sezonie do 2. Ligi awansować może od czterech do sześciu klubów – czterej zwycięzcy grup 3. Ligi oraz ewentualni dwaj trzecioligowi zwycięzcy baraży.

Wzrośnie też liczba drużyn, które będą spadać z 3. Ligi. Od tej pory w każdej grupie będą minimum cztery miejsca spadkowe (dotąd trzy). Jest to efekt wprowadzenia baraży o awans do 3. Ligi dla klubów zajmujących 2. miejsca w wojewódzkich 4. Ligach.

Zmiany w regulaminach rozgrywek opisuje Uchwała VI/85 z 7 czerwca 2024 r.


BARAŻE O AWANS DO 2. LIGI W SEZONIE 2024/2025

Mecze barażowe o udział w rozgrywkach 2. Ligi w następnym sezonie zostaną rozegrane wg następujących zasad:

 1. W pierwszym etapie meczów barażowych uczestniczą cztery kluby, które zajmą 2. miejsca w tabelach poszczególnych grup 3. Ligi.
 2. W ramach I etapu meczów barażowych:
  a) Para nr 1 (2 kluby) rozegra jeden mecz;
  b) Para nr 2 (2 kluby) rozegra jeden mecz;
  c) układ par i gospodarzy wyłoni losowanie.
 3. W drugim etapie meczów barażowych uczestniczą cztery kluby – zwycięzcy meczów I etapu i 2 kluby, które zajmą miejsca 13 i 14 w tabeli rozgrywek 2. Ligi.
 4. W ramach II etapu meczów barażowych:
  a) Zwycięzca meczu w parze nr 1 i klub, który zajmie miejsce 13 w tabeli rozgrywek Ligi, rozegrają między sobą dwa mecze (mecz i rewanż),
  b) Zwycięzca meczu w parze nr 2 i klub, który zajmie miejsce 14 w tabeli rozgrywek Ligi, rozegrają między sobą dwa mecze (mecz i rewanż),
  c) Gospodarzami pierwszych meczów będą zwycięzcy meczów I etapu.

  Zwycięzcy meczów II etapu będą uczestniczyć w rozgrywkach 2. Ligi w następnym sezonie.
 5. Do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą 2. miejsca w tabelach poszczególnych grup 3. Ligi i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach 2. Ligi w następnym sezonie oraz kluby, które zajmą miejsca 13 i 14 w tabeli rozgrywek 2. Ligi i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach 2. Ligi w następnym sezonie.
 6. W sytuacji, gdy dany klub nie przystąpi do meczów barażowych, zastosowanie mają odpowiednie przepisy związkowe w sprawie zasad uzupełniania klas rozgrywkowych.

SPADKI Z 3. LIGI W SEZONIE 2024/2025

Począwszy od sezonu 2024/2025:

 1. 4 kluby, które zajmą miejsca 15-18 w tabeli danej grupy 3. Ligi, spadną do rozgrywek 4. Ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie;
 2. Liczba drużyn spadających z danej grupy może ulec zwiększeniu w zależności od przynależności terytorialnej klubów spadających z 2. Ligi;

OBCOKRAJOWCY SPOZA UNII EUROPEJSKIEJ W SEZONIE 2024/2025

To nie jedyne nadchodzące zmiany w regulaminie rozgrywek. Już we wrześniu przyjęto uchwałę, na mocy której od 1 lipca 2024 w rozgrywkach 2. Ligi i 3. Ligi zwiększy się liczba obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, którzy mogą występować naraz w meczowej jedenastce. Kluby będą mogły wystawiać dwóch takich zawodników jednocześnie, a nie jednego, jak dotychczas.

Dla przykładu, w sezonie 2023/24 nasi dwaj piłkarze – Shingo Koreeda (Japonia) i Abdullahi Oyedele (Nigeria) – nie mogli przebywać jednocześnie na boisku w meczu ligowym. Od sezonu 2024/25 taki wariant będzie dopuszczalny.