Biało-Zieloni górą w Balcerzak Cup!

W niedzielę piłkarze Warty Sieradz z rocznika 2011 zajęli pierwsze, a Warty Sieradz 2012 drugie miejsce w pierwszej edycji turnieju Balcerzak Cup! Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.

Balcerzak Cup powstał z inicjatywy reprezentantki Polski w piłce nożnej, Patrycji Balcerzak. Urodzona w Sieradzu zawodniczka powołała do życia w naszym mieście turniej futbolowy dla dziewczynek i chłopców z sieradzkich szkół podstawowych. Współorganizatorami wydarzenia zostały Klub Sportowy Warta Sieradz oraz MOSiR Sieradz, a wydatnie pomogło też grono sponsorów, w tym Urząd Miasta Sieradza.

Życzę Wam, żebyście się doskonale rozwijali, żeby wielu z Was w dumie Sieradza, czyli Warcie Sieradz, kiedyś znalazło swoje miejsce i było zawodnikami naszego klubu. Dziękuję rodzicom, że wkładają masę wysiłku w to, abyście mogli dzisiaj tutaj być, ale również rozwijać swoją pasję, jaką jest piłka nożna.

dziękował podczas otwarcia turnieju Prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Myśleliśmy o tym turnieju już od dawna. Tak, żeby reprezentantka kadry Polski, rodowita sieradzanka, w naszym ukochanym Sieradzu mogła zorganizować taki turniej i dać przykład pozostałym dziewczynkom, kobietom, aby angażować się w sport. Chcemy pokazać że warto dążyć do celu i dużo dzięki temu osiągnąć. Patrycja jest dobrym przykładem i chcemy ten duch sportowy wśród dzieci i młodzieży dalej krzewić.

mówił Patryk Balcerzak, współorganizator turnieju.

Ostatecznie w Balcerzak Cup wystartowało 9 drużyn złożonych z uczestników i uczestniczek urodzonych w 2011 i 2012 roku, które mierzyły się w dwóch grupach. W Grupie A rywalizowało pięć ekip: Zieloni 2011, Biali 2011, Granatowi 2011, Drużyna Trenera Rafała Dziuby oraz Sieradzkie Koxy.pl. Natomiast Grupę B stworzyły cztery zespoły: Zieloni 2012, Biali 2012, Czerwoni 2012 i Dziewiątka Sieradz. Rywalizacja grupowa toczyła się jednocześnie na dwóch boiskach, na płycie głównej stadionu MOSiR Sieradz.

Warto nadmienić, że w zgłoszonych drużynach występowali zawodnicy i zawodniczki trenujący na co dzień m.in. w takich klubach jak: Warta Sieradz, Akademia Sportu Sieradz, Inter Sieradz-Woźniki, UKS Dziewiątka Sieradz czy też piłkarki żeńskiej drużyny ULKS MOSiR Sieradz, które tydzień wcześniej startowały w ogólnopolskich finałach „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Mimo upalnej pogody, zawodnicy i zawodniczki dzielnie walczyli o zwycięstwo w każdym meczu. W przerwach między pojedynkami uczestnicy mogli napić się i zjeść rozmaite posiłki w przygotowanej strefie gastronomicznej. Olbrzymią radość i zabawę przynosiło też wielokrotnie uruchamianie stadionowych zraszaczy, pod strumieniami których chłopcy i dziewczynki mogli się schłodzić w gorący dzień.

Z turnieju nikt nie wyszedł z pustymi rękami. Drużyny, które zakończyły swój udział na fazie grupowej, zostały od razu obdarowane pamiątkowymi medalami oraz upominkami w postaci piłkarskich zabawek, gier i gadżetów. Drużyny oraz każdy uczestnik z osobna mogli też zapozować do pamiątkowego zdjęcia.

Po zakończeniu meczów grupowych przyszedł czas na przerwę i część charytatywną. Na stadionie licytowano oprawione zdjęcie-plakat z autografem Roberta Lewandowskiego, a także koszulkę klubową Patrycji Balcerzak z SC Sand (żeńska Bundesliga), podpisaną przez zawodniczkę. W internecie wystawiono z kolei do licytacji koszulkę piłkarską oraz piłkę, podpisane przez drużynę Warty Sieradz. W czasie trwania turnieju obecni mogli też wrzucać pieniądze do puszki, np. w ramach podziękowania za poczęstunek, ale też po prostu z dobroci serca. Cel był szczytny, bo środki zbierano dla Jagódki walczącej z SMA1.

Ostatecznie do półfinałów z Grupy A awansowali kolejno: Biali 2011 i Dziewiątka Sieradz, a z Grupy B: Biali 2012 oraz Sieradzkie Koxy.pl. Oba półfinały wygrały drużyny Białych, reprezentowane przez zawodników Akademii Warty Sieradz. Następnie mecz o trzecie miejsce padł łupem Sieradzkich Koxów, a w wielkim braterskim finale zwyciężyli starsi koledzy z ekipy Biali 2011!

Na laureatów fazy finałowej czekały pamiątkowe puchary, medale, upominki, a także nagrody za wyróżnienia indywidualne. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Oliwier Gibek (Biali 2011), a najlepszą zawodniczką Maja Żmudzińska (Sieradzkie Koxy.pl). Tytuł króla strzelców wywalczył Kuba Pluta z 16 golami (Biali 2011), a najlepszą strzelczynią była Oliwia Matusiak (Drużyna dziewczyn). Miano najlepszego bramkarza wybronił sobie Jan Zajączkowski (Dziewiątka), a najlepszej bramkarki Marysia Wilczyńska (Drużyna dziewczyn).

Chcemy co roku organizować taki turniej, będziemy też poszerzać formułę. Chcemy, żeby turniej był coraz bardziej widoczny, coraz więcej drużyn się zgłaszało, zmobilizować każde dziecko, które chce kopać piłkę w Sieradzu. I chciałabym podkreślić, że nie udałoby się zorganizować tego turnieju bez ogromnej pomocy współorganizatorów, tj. MOSiR, Warta Sieradz i sponsorów.

dziękowali organizatorzy z Patrycją na czele, wręczając na zakończenie pamiątkowe statuetki.

My również dziękujemy za Balcerzak Cup, dzięki któremu nasi młodzi sieradzanie mogli spędzić wspaniałą niedzielę i poczuć na sieradzkim stadionie wielki futbolowy świat. Do zobaczenia za rok!

➡ Zobacz więcej galerii zdjęć z Balcerzak Cup 2022 ⬅

Fot. MZ – Fotografia Sportowa oraz własne