Zasady IV ligi łódzkiej 2021/22 w pigułce

Każde nowe rozgrywki to dla kibica pewne zmiany regulaminowe lub kalendarzowe do przyswojenia. Jak będzie wyglądał sezon 2021/22 w województwie łódzkim? Oto krótkie streszczenie tego, co już wiemy.

🏆 Format rozgrywek:

Najistotniejszą zmianą jest rozmiar ligi. Po rocznym powiększeniu, wymuszonym pandemią, IV liga łódzka wróci do formatu 18-zespołowego. Zakończony sezon uszczuplił ją o siedem drużyn (sześciu spadkowiczów oraz zwycięzcę ligi), miejsca uzupełni zaś pięć ekip – jeden lokalny spadkowicz z III ligi (RKS Radomsko) i cztery kluby z czterech grup klas okręgowych. Oznacza to, że w nadchodzącym sezonie Warta Sieradz rozegra już nie 38, a 34 mecze ligowe.

Awans wywalczy najlepsza drużyna. Do klasy okręgowej spadną trzy ostatnie zespoły – i ewentualnie kolejne nad nimi, w zależności od liczby drużyn z województwa łódzkiego relegowanych z III ligi.

📅 Kalendarz:

Sezon w naszej lidze rozpocznie się 7 sierpnia – dwa tygodnie później niż w roku ubiegłym. Runda jesienna potrwa do 20 listopada. W międzyczasie rozegrane zostanie też pięć rund Pucharu Polski w okręgu sieradzkim. Pierwszy zespół Warty dołączy do gry w trzeciej rundzie, czyli około 29 września. Ramowy terminarz wiosny poznamy w późniejszym okresie.

🍃 Młodzieżowcy:

W meczach IV ligi drużyny muszą posiadać na boisku minimum dwóch piłkarzy o statusie młodzieżowca. W tym sezonie taki status będą mieli zawodnicy urodzeni w roku 2001 i młodsi, posiadający obywatelstwo polskie lub zarejestrowani w klubie zrzeszonym w PZPN przez minimum 36 miesięcy. W porównaniu z minionym sezonem status młodzieżowca utraciło dwóch Biało-Zielonych – są to urodzeni w 2000 roku Jakub Szulc i Krzysztof Składowski.

W przypadku czerwonej kartki dla zawodnika młodzieżowego, zespół nie musi wprowadzać na boisko innego młodzieżowca za seniora. Sankcje nie grożą również w przypadku, gdy młodzieżowiec zejdzie z boiska w wyniku kontuzji przy wyczerpanym limicie zmian.

🔃 Zmiany:

W protokole meczowym zespołu może znaleźć się maksymalnie 18 piłkarzy. W trakcie trwania spotkań trenerzy mogą dokonać siedmiu zmian, czyli wykorzystać wszystkich rezerwowych (przestrzegając przy tym przepisu o młodzieżowcach).

Rotacje dokonane między piłkarzami w protokole przez rozpoczęciem spotkania (np. w skutek kontuzji na rozgrzewce) nie są liczone jako zmiany. Nie można natomiast wpisać nowego piłkarza spoza protokołu, za wyjątkiem wymiany bramkarza.

🟨🟥 Dyscyplina:

Piłkarze w IV lidze łódzkiej po otrzymaniu czwartej żółtej kartki w sezonie pauzują jeden mecz, po ósmej kolejny jeden, a po dwunastej – dwa mecze. Później każde kolejne cztery napomnienia to 1 mecz zawieszenia.

Dwie żółte kartki otrzymane w tym samym spotkaniu (w konsekwencji czerwona) wliczają się do ogólnej liczby żółtych kartek otrzymanych przez zawodnika. Taka czerwona kartka nie skutkuje zawieszeniem w następnym meczu, o ile jedna z dwóch żółtych nie była czwartą, ósmą, dwunastą itd. kartką piłkarza w sezonie. Z kolei czerwona kartka otrzymana bezpośrednio skutkuje zawieszeniem w minimum jednym najbliższym spotkaniu ligowym, w zależności od rodzaju przewinienia.