Warta Sieradz Junior - Turniej o Puchar Prezesa PZPN

O włos od rundy finałowej – biało-zieloni w Turnieju o Puchar Prezesa PZPN

Młodzi piłkarze Warty Sieradz Junior z rocznika 2006 uczestniczyli w ten weekend w ogólnopolskim Turnieju o Puchar Prezesa PZPN. Biało-zieloni jako mistrzowie województwa reprezentowali cały rejon łódzki!

Sieradzanie, trenowani przez dobrze nam znanego Łukasz Markiewicza, trafili do grupy D wraz z drużynami Pogoni Siedlce, Pogoni Szczecin i BKS-u Lublin.

W pierwszym spotkaniu z Pogonią Siedlce padł remis 1:1, więc do rozstrzygnięcia spotkania potrzebne były rzuty karne. W tych lepsi okazali się biało-zieloni, strzelając dwie „jedenastki” i jednocześnie zachowując czyste konto. Kolejnym przeciwnikiem Warty również była Pogoń, ale tym razem ta ze Szczecina. Ten mecz niestety zakończył się porażką 2:3.

Sytuacja w grupie wymagała od młodych piłkarzy wygrania meczu z BKS-em Lublin dwubramkową przewagą. Ostatnie spotkanie skończyło się co prawda wygraną podopiecznych Łukasz Markiewicza 2:1, jednak ten rezultat nie dał awansu do rundy finałowej.

Piłkarzom młodej Warty należą się jednak duże słowa uznania, gdyż w grupie przyszło im rywalizować i wygrać z półfinalistą Pogonią Siedlce oraz strzelić dwie bramki Pogoni Szczecin, która zwyciężyła cały turniej!

Rozgrywany po raz pierwszy turniej skomentował również Prezes PZPN Zbigniew Boniek*:

W miniony weekend przeżywaliśmy wielkie emocje związane z pierwszą edycją Turnieju o Puchar Prezesa PZPN. W sobotę w halach AWF Warszawa i OSiR Bemowo oglądaliśmy rywalizację w kategorii U-11, a w niedzielę zmagania najlepszych dwunastolatków w Polsce, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach wojewódzkich. Taka konfrontacja była bardzo potrzebna. Uważam, że powinniśmy grać w piłkę jak najwięcej, szczególnie zimą, w hali, na małych przestrzeniach, gdzie jest więcej pressingu. Może to wyłącznie pomóc. Nie ma bowiem lepszej formy treningu niż gierka.

Mecz rozwija wszystkie elementy piłkarskie od wytrzymałości, wydolności, po technikę użytkową. Ważna jest również rywalizacja. Chcemy, aby młodzi chłopcy z całej Polski mogli konfrontować się ze swoimi rówieśnikami. Po zaciętej rywalizacji w kategorii U-11 po trofeum sięgnęło AP KGHM Zagłębie Lubin, a w kategorii U-12 z wygranej cieszyła się AP Pogoń Szczecin. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Pierwsza edycja turnieju stała na wysokim poziomie. Obejrzeliśmy wiele fantastycznych meczów, szczególnie podobał mi się półfinał w kategorii U-12, w którym grały AP KGHM Zagłębie Lubin i AP Pogoń Szczecin. Spotkanie stało na bardzo wysokim poziomie technicznym, było widać, że zawodnicy obydwu drużyn wiedzą, o co chodzi w piłce. Mecz był pełen dramaturgii, Pogoń zdołała doprowadzić do remisu w ostatnich sekundach, a później wygrała po serii rzutów karnych. W finale szczecinianie okazali się zaś lepsi od AP Wigry Suwałki.

W ten weekend przekonaliśmy się, jak nasza młodzież prezentuje się pod względem sportowym, fizycznym czy czysto piłkarskim. Było kilku ciekawych zawodników, którzy już trafili do naszych notesów i będziemy ich monitorować. Zauważyłem mnóstwo pozytywów, ale i jedną negatywną rzecz, która mnie zaniepokoiła. Nagminnie zdarzało się, że wielu zawodników, przy jakimkolwiek kontakcie fizycznym, padało na parkiet, domagało się pomocy lekarza i płakało. Mimo że nawet z trybun gołym okiem było widać, że nic złego im się nie stało. Na tym turnieju nie było zresztą ani jednej kontuzji. Nie można płakać! Trzeba szybko wstawać, nawet jak lekko boli, i pokazać przeciwnikowi, że się nie pęka, że nie daje się za wygraną. Myślę, że takie zachowania wzięły się z obserwacji tego, co dzieje się w futbolu seniorskim, kiedy często wymusza się rzut wolny czy karny. Trenerzy młodzieży powinni nad tym pracować i uzmysłowić zawodnikom, że tak nie można, że trzeba grać na całego, pokazać charakter. Przed wszystkimi jest jeszcze dużo pracy.


Grupa D
Warta Sieradz Jr – Pogoń Siedlce 1:1 (karne 2:0)
AP Pogoń Szczecin – BKS Lublin 3:1
Pogoń Siedlce – BKS Lublin 3:1
Warta Sieradz Jr – AP Pogoń Szczecin 2:3
AP Pogoń Szczecin – Pogoń Siedlce 1:0
BKS Lublin – Warta Sieradz Jr 1:2

Tabela grupy D
1. AP Pogoń Szczecin
2. Pogoń Siedlce
3. Warta Sieradz Jr
4. BKS Lublin

Ćwierćfinały:

MUKS CWZS Bydgoszcz – AP Wigry Suwałki 2:3
KKP Korona Kielce – AP KGHM Zagłębie Lubin 0:5
GKS Gieksa Katowice – Pogoń Siedlce 0:1
AP Pogoń Szczecin – Gryf Wejherowo 1:0

Półfinały:
AP Wigry Suwałki – Pogoń Siedlce 1:1 (karne 2:1)
AP KGHM Zagłębie Lubin – AP Pogoń Szczecin 1:1 (karne 1:2)

Finał:
AP Wigry Suwałki – AP Pogoń Szczecin 0:3

 

fot. KS Warta Sieradz jr. rocznik 2006
*Źródło: https://www.laczynaspilka.pl/