Historia klubu

Klub Sportowy Warta Sieradz powstał 24 lutego 1957 roku na bazie dorobku sportowego i organizacyjnego działających w mieście klubów: „Sparty”, „Startu”, „Włókniarza” i „Gwardii”.

Członkami założycielami klubu byli: Józef Wojtanka, Marceli Proszewski, Marian Janiak, Romuald Barczewski, Tadeusz Maślak, Stanisław Kozanecki, Zygmunt Kalabiński, Boleslaw Orłow, Tadeusz Urban, Leszek Stępiński, Stanisław Strupczewski, Stanisław Witczak, Władysław Koliński, Jerzy Gębura i Zenon Olczyk. Warta osobowość prawną otrzymała 6 sierpnia 1957 roku i wpisana została do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi pod pozycją 517. Początkowo działały w klubie sekcje: piłki nożnej, podnoszenia ciężarów, hokeja na lodzie, piłki siatkowej i lekkiej atletyki. W historii klubu zawsze wiodącą była sekcja piłki nożnej. Wiązało się to, i od lat wiąże, z olbrzymim zapotrzebowaniem mieszkańców miasta na udział w otwartych widowiskach sportowych.

Zespół Warty trzykrotnie wzniósł się na wyżyny i był na ustach kibiców piłkarskich całego kraju. W roku 1963 w rozgrywkach o Puchar Polski po zwycięstwach nad Wawelem Kraków 4:1 i Olimpią Poznań 2:0, Warta spotkała się na własnym stadionie z Polonią Bytom. Było to wydarzenie dla całego miasta. Naszpikowany reprezentantami Polski zespół z Bytomia wygrał ostatecznie 6:2. Ponownie sieradzanie dali znać o sobie w rozgrywkach pucharowych w roku 1978. Po zwycięstwie nad Moto-Jelcz Oława 4:3 przyszło im się zmierzyć z ówczesnym wicemistrzem Polski, Śląskiem Wrocław. Warta wygrała 2:1 i był to jeden z największych sukcesów w historii klubu. Z Pucharu Polski wyeliminowała później Wartę Arka Gdynia. Sprawcą kolejnej pucharowej niespodzianki była Warta w roku 2005, kiedy to pokonała 3:2 byłego mistrza Polski Widzew Łódź. W kolejnym meczu Warta przegrała z Wisłą Płock.

Tak dobre występy pucharowe Warta zawdzięcza trenerom: Zygmuntowi Kalabińskiemu, Zdzisławowi Ulatowskiemu, Romualdowi Solarkowi.

Do najlepszych i najpopularniejszych piłkarzy – wychowanków Klubu zaliczyć należy: Andrzeja Pyrdoła, Ryszarda Świderskiego, Zygmunta Strzyczkowskiego, Zdzisława Piastę, Józefa Pawełka, Remigiusza Podsiadłego, Zdzisława Adamusa, Henryka Frątczaka, Andrzeja Nikodema, Józefa Buchwalda, Piotra Tomalę, Dariusza Zielińskiego, Daniela Bakowicza, Marcina Krupczyńskiego, Michała Łochowskiego, Marcina Kobierskiego.

Druga prężna sekcja to podnoszenie ciężarów: ciężarowcy Warty startowali w Mistrzostwach Polski, zdobywali medale w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży, mistrzostwach województwa łódzkiego. Z dużym powodzeniem Warta występowała w rozgrywkach drużynowych ligi okręgowej. Popularyzacji podnoszenia ciężarów w mieście służyły organizowane przez klub ogólnopolskie Turnieje Noworoczne. Do najlepszych zawodników należeli: Tadeusz Maślak – jednocześnie zasłużony trener i sędzia, Józef Skrzypiński, Andrzej Bartosik, Roman Pertkiewicz, Jerzy Machała, Mirosław Kamola. W 1976 sekcję przekazano do LKS „Piast”.

Kolejna dyscyplina uprawiana w klubie to hokej na lodzie. Na stadionie było wymiarowe otwarte lodowisko o podłożu betonowym, z bandami i oświetleniem. Zespół Warty występował w lidze okręgowej, a wszystkie mecze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Do grona hokeistów, którzy pozostali w pamięci sieradzkich kibiców, zaliczyć należy: Marka Janczara, Jerzego Czernowa, Leona Adriana – „Lolka”, Tadeusza Dzierana, Józefa Mikołajczyka, Jerzego Jabłońskiego, Jerzego Janiaka, Ryszarda Jakubowskiego. W latach 1973-75, w związku z realizacją zadań inwestycyjnych na stadionie, lodowisko rozebrano i sekcja hokeja przeszła do historii.

Sekcja brydża sportowego istnieje w klubie od 1964 roku. W 1974 roku uzyskuje awans do ligi okręgowej. 28 czerwca 1987 roku Warta występując w składzie: Gabriela i Leszek Rabiegowie, Jerzy Szubiga, Marek Strauss, Jacek Lewandowski, Henryk Grzybkowski, Lechosław Janczar i Marian Jakubowski, osiąga wielki sukces i awansuje do II Ligi Państwowej. Brydżyści występowali w niej do wiosny 2005 roku, kiedy to opuścili jej szeregi i spadli do ligi okręgowej. Opiekę organizacyjną nad zespołem brydżystów sprawuje od lat Krzysztof Głodek.

Krótko działały w Warcie sekcje: lekkiej atletyki – trener Tadeusz Maślak, później Kazimierz Januszkiewicz, piłki siatkowej kobiet – trener Zygmunt Drajling, piłki siatkowej mężczyzn – trener Erazm Kiciński, piłki ręcznej mężczyzn (mecze rozgrywano na płycie lodowiska) – opiekun Marek Bartel, piłki koszykowej dziewcząt – trener Erazm Kiciński.

Swoją epizodyczną działalność miały też: sekcja strzelecka – opiekun Marian Wajda, i motobołu (piłka na motorach) – Jerzy Piotrowski.

Do Warty należał stadion sportowy i oddany do użytku 21 lipca 1959 roku Ośrodek Sportów Wodnych. Wysiłkiem działaczy Warty na stadionie wybudowano lodowisko i budynek z salą gimnastyczną i częścią administracyjno-sanitarną. Z czasem wszystkie obiekty przejęło miasto, a w miejsce lodowiska wybudowano hotel.

Najstarszy i największy klub sportowy w mieście działał i działa dzięki zaangażowaniu działaczy. Pracami Zarządu Warty od chwili powołania kierowali i sternikami Klubu kolejno byli: Józef Wojtanka, Jan Łukasiewicz, Tadeusz Olbiński, Marian Janiak (pełnił funkcję czterokrotnie), Tadeusz Zieliński, Michał Rafalski, Zdzisław Soszkowski, Radomir Brutanek, Marek Skrzypiński, Ryszard Grzelak (zarządca komisaryczny), Jan Łochowski, Marian Rosa, Ryszard Mączka, Jan Kreczkowski, Tadeusz Bartkowiak.

Opracował: Władysław Sieczkowski
Sieradz, sierpień 2006 r.